• Projekt realizowany w 2009/2010
      • Projekt realizowany w 2009/2010

      • 22.08.2020 12:02
      • Program "ORTOGRAFFITI"

        W roku szkolnym 2009/2010 nasza szkoła została zakwalifikowana do  udziału w Programie Edukacyjno-Terapeutycznym "ORTOGRAFFITI". Jego organizatorem jest Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON. Program uzyskał rekomendację oraz pełne wsparcie Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Program Edukacyjno-Terapeutyczny ORTOGRAFFITI to jedyny kompleksowy system pomocy uczniom z dysleksją lub mającym trudności w nauce ortografii.

        ORTOGRAFFITI to trzy serie zeszytów ćwiczeń adresowanych do dzieci w wieku 10-13 lat, a także gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy mają trudności w nauce ortografii lub specyficzne trudności w uczeniu się, objawiające się dysleksją, dysortografią i dysgrafią. W klasach IV- VI w cyklu trzyletnim dziecko objęte jest pełnym programem terapii, który został opracowany przez specjalistów, co daje pewność, że praca będzie się odbywała na właściwie dobranym materiale ćwiczeniowym. W gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej terapia może być z powodzeniem kontynuowana.

      • Dziecko pracujące na podstawie Programu ORTOGRAFFITI:

        • usprawnia funkcje poznawcze uczestniczące w nauce czytania i pisania, a także pamięć, koncentrację uwagi, logiczne myślenie;
        • osiąga postępy w pisaniu w zakresie poprawności ortograficznej oraz poziomu graficznego pisma;
        • opanowuje umiejętność płynnego czytania, a zwłaszcza technikę czytania i rozumienie czytanego tekstu, poszerza zakres słownictwa i wiadomości;
        • rozwija sprawność językową w zakresie form wypowiedzi pisemnej i ustnej;
        • osiąga lepsze wyniki w nauce, a jego motywacja do pracy wzrasta.

        Źródło: www.ortograffiti.pl


        Zajęcia ORTOGRAFFITI w szkole

        W cotygodniowych, 90-minutowych zajęciach opartych na Programie uczestniczy 11 uczniów z klas IV-VI . Każdy uczeń posiada zeszyty ćwiczeń z serii Ortograffiti . Zeszyty z serii ORTOGRAFFITI prezentują kolejno zasady pisowni języka polskiego (u-ó ;ż- rz; h-ch; Miks). Zawierają następujące elementy: prezentacje zasad, kolorowe ćwiczenia stymulujące określone funkcje, odpowiedzi do ćwiczeń . Materiał podzielony jest na bloki, połączony tematycznie, przeważnie zabawny. W całość wplecione są ćwiczenia relaksacyjne, ćwiczenia do słuchania, kolorowania. Uczniowie ćwiczą więc nie tylko ortografię, ale też pamięć, koncentrację uwagi, logiczne myślenie, funkcje wzrokowe i słuchowe. Aby podnieść poziom graficzny pisma i wdrożyć nawyk autokorekty, używamy ołówka, który można łatwo wymazać i dany wyraz czy zdanie zapisać poprawnie. Ćwiczymy także technikę czytania, rozumienie czytanej treści, pracujemy nad czujnością i wrażliwością ortograficzną oraz utrwaleniem zasad ortograficznych (znajomość i stosowanie). Jednak praca nie może kończyć się na zajęciach grupowych  w  szkole. W domu uczniowie powinni również pracować samodzielnie.galeria8

        Uwaga Rodzice!

        Gwarancją na powodzenie terapii, oprócz pracy grupowej, jest systematyczna praca w domu.
        Uczniowie, którzy pracują w oparciu o serię zeszytów, są z tego bardzo zadowoleni. Różnorodność ćwiczeń sprawia, że nie nudzą się na zajęciach i mogą pracować w odpowiednim dla siebie tempie. Chętnie też pracują w domu.

        Korzyści z programu ORTOGRAFFITI:

        • Jest to PROGRAM EDUKACYJNY tzn. rozwija  wszystkie  umiejętności  szkolne:
          • czytanie,
          • pisanie,
          • liczenie (nowe matematyczne ćwiczenia Ortograffiti),
        • Jest to PROGRAM TERAPEUTYCZNY, tzn. stymuluje  wszystkie  funkcje  poznawcze:
          • wzrokowo-przestrzenne,
          • słuchowo-językowe,
          • motoryczne,
        • Dostarcza wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu zasad pisowni języka polskiego.
        • Zapewnia stymulację, rozwój i usprawnianie procesów percepcyjno-motorycznych, pamięci, logicznego myślenia, koncentrację uwagi, wzbogaca zakres słownictwa i wiadomości.
        • Umożliwia odniesienie sukcesu w pokonywaniu trudności, przez co pozwala nabywać pozytywne doświadczenia, zmieniając motywację do nauki, jednocześnie podwyższając samoocenę ucznia.


        Koordynator Programu Ortograffiti w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubczynie – mgr Małgorzata Sowa

        Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie:
        http://www.ortograffiti.pl/  oraz http://www.lub.szkolaprzyjazna.pl/szkoly

        Szkoła  Podstawowa im. Jana  Pawła II w Lubczynie  od    czerwca 2007 r. do marca 2008r. uczestniczyła w projekcie Dotacje na projekty rozwojowe dla szkół w regionie lubuskim realizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową  w Sulechowie. Projekt, finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny oraz budżet państwa, realizowany był w ramach działania 2.1 Zwiększanie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój  Zasobów Ludzkich.

         

        W ramach projektu  RAZEM  W   LEPSZE  JUTRO zwiększyliśmy dostęp uczniów do różnych form zajęć, urozmaiciliśmy ich przebieg, zwiększyliśmy dostęp do dóbr kultury, objęliśmy działaniami jak największą ilość dzieci, aby wyeliminować bierność, aktywizować je do czynnego poszukiwania środków do dalszej działalności, żeby pokazać, że działania przynoszą konkretne efekty dla szkoły i dla nich samych, zmniejszaliśmy zagrożenie patologią poprzez zagospodarowanie wolnego czasu i czynne jego wykorzystanie.

        Aby osiągnąć powyższe cele, w szkole uruchomiono dodatkowe zajęcia wspomagające, a także zajęcia pozalekcyjne rozwijające zdolności i umiejętności dzieci:

        1. Trening ortograficzny

        Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach: kl.VI i kl.V. Wykorzystywane były na nich rozrywki umysłowe (krzyżowki, wesołe teksty - rymowanki) wyjaśniające i utrwalające pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Uczniowie utrwalali wiadomości i umiejętności pisowni wyrazów z: ż, rz, ó, u, ch, h. Poznali zasady pisowni tych wyrazów. Pracowali z tekstami utrwalającymi powyższe zasady, rozwiązywali rebusy, krzyżówki, uczyli się rymowanek oraz wierszyków. Praca obejmowała również pisanie dyktand i ich samodzielne sprawdzanie oraz poprawę błędów.

        W wyniku zajęć uczniowie  usprawnili umiejętność poprawnego pisania wyrazów z -rz- i -ż-, -ó- i -u-, -h- i -ch-, używania ich w odpowiedniej formie w zdaniach, poprawniej piszą teksty ze słuchu, potrafią samodzielnie kontrolować pisane teksty.

        1. Terapia pedagogiczna

        Zajęcia prowadzone były indywidualnie. Objęto nimi pięciu uczniów. Podczas terapii  dzieci usprawniały percepcję wzrokowo - słuchową oraz zapamiętywanie poprzez zajęcia biblioterapeutyczne,  ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej P.Dennisona, puzzle, memory, omawianie obrazków, wyszukiwanie różnic i szczegółów, a także pracę z programami multimedialnymi oraz bazą internetową. Nastąpiła  poprawa funkcjonowania uczniów w środowisku szkolnym, rzadziej zdarzają się sytuacje konfliktowe w szkole, ale również w domu. Uczniowie lepiej zapamiętują treści przekazywane na lekcjach, rzadziej zapominają o odrobieniu prac domowych.

        1. Zajęcia logopedyczne

        Zajęciami objęto 16 uczniów. Przeprowadzono diagnozę i zakwalifikowano dzieci do zajęć. Dla każdego ucznia opracowano indywidualny plan zajęć, według którego były one prowadzone. Uczniowie mają świadomość posiadanych wad wymowy, znają ćwiczenia, które wpłyną na eliminację tych wad. Rodzice znają tryb postępowania i ćwiczenia, jakie należy przeprowadzać z dziećmi w domu.

        1. Kółko teatralne

        Zajęcia odbywały się w klasie szkolnej. Pierwszym krokiem był wybór scenariusza przedstawienia na Dzień Nauczyciela. Uczniowie przygotowali spektakl Ananasy z naszej klasy  i scenkę kabaretową Chińska zupa, które zaprezentowano  podczas akademii z okazji Święta  Edukacji Narodowej. Pracowano również nad scenariuszem przedstawienia jasełkowego. Każdą rolę przydzielono dwóm uczniom tak, aby w razie nieobecności któregoś z nich  przedstawienie mogło się odbyć. Podczas akademii z okazji Święta Niepodległości przedstawiono montaż słowno-muzyczny Stąd nasz ród. Jasełka zaprezentowano aż pięć razy: w szkole podczas spotkania opłatkowego, w kościołach w Lubczynie, Chwałowicach, Jasińcu oraz na Przeglądzie Grup Kolędniczych w Witnicy.

        Zorganizowano również  wyjazdy  do Teatru im. J.Osterwy w Gorzowie Wlkp. na spektakle  pt. Przygody Koziołka Matołka oraz Pinokio.

        Z przedstawieniem Agresja - twój wróg gościliśmy w naszej szkole teatr Horyzont.

        Dzięki zajęciom uczniowie poprawili  umiejętność pięknej recytacji, znają  zasady  zachowania się  w teatrze,  podczas oficjalnych uroczystości szkolnych, przedstawień szkolnych i starają się ich przestrzegać. Czynnie uczestniczyli w życiu społeczności lokalnej poprzez przygotowanie i prezentowanie różnych form teatralnych.

        1. Kółko dziennikarskie

        Zajęcia odbywały się w klasie szkolnej oraz pracowni komputerowej. Pierwszym krokiem było zapoznanie uczniów z rodzajami prasy. Następnie przystąpiono do pracy koncepcyjnej nad stworzeniem szkolnej gazetki. Zebrano materiał, przeprowadzono wywiady z miejscową ludnością oraz z nauczycielami i uczniami. Uczniowie poznawali warsztat dziennikarski, redagowali gazetkę szkolną oraz uczyli się nowych form wypowiedzi. Prowadzone były prace związane z formatowaniem tekstu, składem gazetki. Opracowano i wydano dwa  numery  gazetki szkolnej.

        Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie znają  prasę lokalną, usprawnili  umiejętność pisania krótkich tekstów na określony temat, umieją  pozyskiwać i przetwarzać  informacje na określony temat, poznali sposoby komputerowego składu gazetki.

        1. Kółko fotograficzne

        Zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu oraz w pracowni komputerowej. Pierwszy krokiem było oswojenie uczniów z aparatem fotograficznym i kamerą cyfrową, przełamanie lęku przed wzięciem  ich  do ręki i obsługą. Wykonano próby ujęć tego samego zdarzenia 
        z różnych miejsc. Zdjęcia po przeniesieniu do komputera poddano prostej obróbce w programie  Microsoft Picture Office Manager. 
        Na kolejnych zajęciach uczniowie zapoznali się z programem Corel DRAW oraz PaintShop ProX Pl. Filmowali proste sytuacje kamerą cyfrową i przenosili film do komputera. Poznawali program komputerowy PINNACLE do obróbki filmów. 

        W efekcie udziału w zajęciach uczniowie poznali podstawy obsługi aparatu cyfrowego i kamery cyfrowej z funkcją aparatu, potrafią  przenosić zdjęcia  do komputera, umieją poprawiać jakość zdjęć w różnych programach komputerowych, umieją  filmować  kamerą cyfrową i przenosić  film  do komputera, dokonują wyboru zdjęć do gazetki szkolnej.

        1. Kółko plastyczne

        Na zajęciach uczniowie zapoznali się z technikami malowania na szkle i materiale, z farbami do tego celu przeznaczonymi. Poznali sposoby wykończenia prac. Dzieci wykonały dekoracje na uroczystości szkolne: pasowanie na ucznia i przegląd piosenki. Przygotowały również  prezentację prac plastycznych.  Na zajęciach uczniowie malowali na tkaninie farbami do tego celu przeznaczonymi. Wykonali projekty strojów dla zespołu tanecznego, które zaprezentowali na pokazie. Zrobili kartki świąteczne w różnych technikach plastycznych, które zostały przekazane osobom i instytucjom współpracującym ze szkołą. W technice origami wykonali dekorację świąteczną szkoły.

        Podczas warsztatów uczniowie poznali technikę kolografu. Wykonali prace na konkurs plastyczny  Fragment Gorzowa.

        1. Zajęcia taneczne

        Na zajęciach uczniowie uczyli się kroków jivea, samby i cha-chy. Uświadomiono im, że taniec nowoczesny to nie tylko hip-hop, ale trzeba znać także elementy baletu i tańców towarzyskich. Jako przygotowanie do tańca wprowadzono elementy baletu, rozciąganie, aerobic. W ramach zajęć dzieci przygotowały układy taneczne, które zaprezentowały na uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz na środowiskowym spotkaniu seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka, które miało miejsce w Lubczynie.

        Uczniowie uczestniczyli  w warsztatach, podczas których poznali podstawowe kroki hip - hopu oraz elementy baletu. Na bazie kroków i figur jivea opracowano układ taneczny, który zaprezentowano na szkolnym spotkaniu świątecznym.

        Odbywały się ćwiczenia rytmiczno-taneczne, uwrażliwiające na pauzę w muzyce, na zmianę tempa.

        1. Zajęcia zespołu muzycznego

        Na zajęciach muzycznych uczniowie zapoznali się z budową instrumentów, na których później uczyli się grać w ramach projektu. Uczniowie grali na dzwonkach, metalofonach i instrumentach perkusyjnych. Wskazano na podobieństwa gry na dzwonkach i metalofonach oraz instrumentach klawiszowych. Najlepsi, którzy opanowali utwory pamięciowo, zaprezentowali się na uroczystościach  z okazji Dnia Edukacji Narodowej i  jasełkach w szkole oraz w kościołach w Lubczynie, Chwałowicach i Jasińcu.

        Zespół z  dwiema kolędami zaprezentował się na I Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, którego został laureatem oraz na Przeglądzie Grup Kolędniczych w Witnicy.

        Uczniowie umieją  grać  melodie na dzwonkach i metalofonach w układach 1,2,3.głosowych, wykorzystują  instrumenty  perkusyjne  do akompaniamentu, potrafią zaprezentować  efekty  pracy podczas publicznych występów.

        1. Zajęcia sportowe

        Zajęcia sportowe realizowane były w trzech modułach

        Nauka gry w piłkę nożną.

        W ramach zajęć uczono i doskonalono umiejętność przyjmowania i uderzania piłki wewnętrzną częścią stopy oraz prowadzenia piłki, a także współdziałania w zespole. Nauczano uderzania i przyjęć piłki prostym podbiciem. Trenowano strzały do bramki.

        Uczniowie posiedli umiejętność przyjmowania i uderzania piłki wewnętrzną częścią stopy oraz prowadzenia piłki, potrafią współdziałać w zespole.

        Drużyna piłkarska zdobyła drugie miejsce w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. w kategorii dziewcząt kl.V-VI

        Nauka pływania

        Zajęcia prowadzone były na kompleksie sportowym Słowianka w Gorzowie Wlkp. Podczas zajęć doskonalono  oddychanie - wydechy do wody, uczono różnych technik pływania z wykorzystaniem pomocy - desek, rur, dmuchanych kół. W miarę czynionych postępów podejmowano próby samodzielnego poruszania się w wodzie.

        Uczniowie znają  zasady  organizacji, higieny i bezpieczeństwa zajęć w wodzie,  oswoili się z wodą, przełamali  strach przed nią. Posiedli umiejętność oddychania - wydechu  do wody, utrzymują  się na wodzie w pozycji ciała na grzbiecie przy pomocy drugiej osoby lub deski.

        Nauka jazdy na łyżwach

         Zajęcia prowadzone były na kompleksie sportowym Słowianka w Gorzowie Wlkp. Uczniowie uczyli się poruszania po lodzie, przyjmowali postawy łyżwiarskie. W miarę czynionych postępów podejmowano próby samodzielnego poruszania się po lodzie. Uczniowie uczyli się odepchnięcia, ślizgu, jazdy w przód, jazdy po prostej, po obrysie koła, slalomem między słupkami. Nauczano zatrzymywania się na lodzie półpługiem, pługiem.

        Uczniowie znają  zasady  organizacji, higieny i bezpieczeństwa zajęć na lodzie,  przełamali  strach przed wejściem w łyżwach na lód, utrzymują  na lodzie odpowiednią postawę  łyżwiarskiej.

      • Wróć do listy artykułów