• FESTIWAL NAUKI

     • W dniu 17.10.2019 odbył się wyjazd grupowy klasy VII i VIII na Festiwal Nauki na Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. Uczniowie wzięli udział w inspirujących wykładach

      i warsztatach z zakresu biologii i chemii. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. co słychać w świecie ciekłego azotu, poznali dobre praktyki w celu ochrony przyrody, zdobyli wiedzę na temat wirusów

      i drobnoustrojów, budowy skóry, wykonywali ćwiczenia wzmagające koncentrację z zakresu kinezjotrappingu, mogli sprawdzić swój potencjał mięśni, refleks oraz sprawność fizyczną.

      Zajęcia o tematyce integracji i dyskryminacji przybliżyły im temat chorób i różnego rodzaju niepełnosprawności a wspólnie wykonana praca malarska sprzyjała integracji grupy. Uczniowie odwiedzili też laboratorium układu ruchu człowieka. Możliwość przeprowadzania samodzielnie doświadczeń i różnego rodzaju eksperymentów, przygotowania i spróbowania nietypowych deserów, które cieszyły się dużą popularnością, sprawiła, że wyjazd był bardzo udany.

     • Akcja "Szkoło Pomóż i Ty"

     • Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził akcję „Szkoło Pomóż i Ty”. Akcja polegała

      na sprzedaży cegiełek w formie pomocy naukowych dla uczniów. Dochód ze sprzedaży

      w wysokości 115zł zostanie przekazany dla Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych

      i Niepełnosprawnych Pomóż i Ty z siedzibą w Gdyni. Tym, którzy otworzyli swoje serca na potrzeby innych ludzi dziękujemy!

      Beata Kisielewicz-Chwirot

       

     • 4 PAŹDZIERNIKA 2019 – IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

     • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Lubczynie (IX WMTDay) odbył się zgodnie z planem 4 października 2019 r. Wzięli w nim udział wszyscy chętni uczniowie oraz dorośli. Akcja przebiegła w dwóch turach: 1) przed lekcjami i na części 1.lekcji; 2) na długiej przerwie.

      Przeprowadzono następujące konkurencje:

      1. Losowanie pytań. Uczestnicy losowali kartki z pięcioma działaniami i podawali wynik. Wszystkim, którzy podali prawidłowe wyniki przyznano tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
      2. Gra na czas w „Miniolimpijczyka” – na bazie gry „Olimpijczyk” z jedną skrzynką i 11 parami kart.
      3. Gra on-line „Matkulki” – kompletowanie w ciągu minuty prawidłowych wyników tabliczki mnożenia.

      Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a najlepsi nagrody ufundowane przez sponsorów współpracujących z koordynatorami akcji – p.Elżbietą Pozorską i p.Krzysztofem Sową.

      Opr. Koordynator lokalny Krzysztof Sowa

     • 24 WRZEŚNIA 2019 - WYBORY RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     • We wtorek 24 września uczniowie naszej szkoły wybierali swoich przedstawicieli – Radę Samorządu Uczniowskiego. Spośród 14 kandydatów w tajnym głosowaniu wyłoniona została Rada SU w składzie:

      1. Przewodnicząca – Natalia Kędziora
      2. Zastępca Przewodniczącej – Oliwia Arkit
      3. Sekretarz – Nikolas Wojciechowicz
      4. Skarbnik – Aleksandra Staszak
      5. Członek – Alicja Tomczyszyn

      Gratulujemy wyboru i życzymy wielu ciekawych pomysłów i inicjatyw.

      Opr. K.Sowa

     • Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów

     • Materiał opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarnyprzy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej

      Warszawa, 7 października 2019 r.

      Informacja

      na temat potencjalnych zagrożeń związanychze stosowaniem elektronicznych papierosów

       

      Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

      E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiempo papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

       

      Co to są e-papierosy?

      E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę.

      E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.

      Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).

      W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

      Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem”lub „JUULINGIEM”.

      Czytaj więcej: Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów

      Jak działają e-papierosy?

      E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

      Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

      Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

       

      Co znajduje się w aerozolu z e-papierosa?

      Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

      • acetaldehyd,

      • formaldehyd,

      • akroleinę,

      • propanal,

      • nikotynę,

      • aceton,

      • o-metyl-benzaldehyd,

      • karcinogenne nitrozaminy.

      Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

       

      Co to jest JUUL?

      JUUL to forma e-papierosa – urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB.

      Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.

       

      Problem używania e-papierosów

      W Polsce papierosy istnieją już od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.

      E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykłademsą Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%!

      Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkołyz elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu.

      Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy! Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

       

      Jakie jest ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów?

      Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

       

      Układ narządów

      Skutki zdrowotne wynikające z użyciae-papierosa

      Układ oddechowy

      - podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012),- zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014).

      Układ immunologiczny

      - indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018),- zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015),- zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018).

      Ośrodkowyukład nerwowy

      - zmiany behawioralne (Grana et al., 2014),- upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014),- skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014).

      Pozostałe układy

      - podrażnienie oczu (Grana et al., 2014),- kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017),- nudności i wymioty (Hess et al., 2017),- podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015).

      Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

      Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

       

      Co zrobić, aby uchronić dzieci przed używanieme-papierosów?

      • Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.

      • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.

      • Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.

      • Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019-2020

     • W dniu 2 września 2019 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubczynie rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 9.00 uroczysta Msza Święta w Kościele w Lubczynie. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczął się uroczysty Apel. Pani Dyrektor Natalia Pisula serdecznie powitała po wakacjach uczniów, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz rodziców. Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności w nowym roku szkolnym. Szczególnie ciepłe słowa zostały skierowane do dzieci z klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego. 1 września przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Społeczność szkolna uczciła to tragiczne wydarzenie minutą ciszy. Następnie uczniowie udali się do klas, w których odbyły się spotkania z wychowawcami.

      Beata Kisielewicz-Chwirot