• Świątecznie w naszej szkole
          • Świątecznie w naszej szkole

          • Świąteczna atmosfera na dobre zagościła w naszej szkole 20 grudnia 2019 roku. Najpierw odbyły się klasowe wigilie, w trakcie których uczniowie z wychowawcami i rodzicami śpiewali wspólnie kolędy, próbowali tradycyjnych potraw i przełamali się opłatkiem.

            Po spotkaniach klasowych wszyscy przenieśli się na salę gimnastyczną, gdzie uczniowie klasy VI wspierani przez chór z klasy ósmej wystąpili w przedstawieniu jasełkowym pt. „W niebie, w piekle i na ziemi” przygotowanym pod kierownictwem p. Anny Czujko. Scenę w tym roku zdominowały anioły i diablęta, które obwieściły narodziny małego Jezusa.

            Po przedstawieniu jasełkowym odbył się Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

            Anna Czujko

        • Konkurs na kalendarz adwentowy w języku niemieckim
          • Konkurs na kalendarz adwentowy w języku niemieckim

          • Konkurs łaczył w sobie różne cele: oprócz nawiązania do tradycji w krajach niemieckojęzycznych wpłynął na rozwój zainteresowań językowych i plastycznych uczniów, ich wyobraźni i kreatywności. Wykonane kalendarze stanowią miły akcent świąteczny i zdobią piętro naszej szkoły. Komisja konkursowa doceniła zaangażowanie i inwencję twórczą uczniów i nagrodziła wszystkich uczestników. Piekne kalendarze przygotowali: Mateusz Sawicki kl. V, Wiktoria Sawicka kl. VI, Kinga Suchto kl. V, Oliwia Krasicka kl. V, Emilia Lubczyńska kl. VIII, Amelia Lubczyńska kl. V, Milena Piasecka kl. II, Paulina Listowska kl. VI, Karolina Stankiewicz kl. VI, Klaudia Barecka kl. VII i Patrycja Kurowska kl. V.

             Beata Kisielewicz-Chwirot

        • Warsztaty artystyczne Karuzela - grudzień
          • Warsztaty artystyczne Karuzela - grudzień

          • Miesiąc grudzień jest czasem wyjątkowym, bo przedświątecznym. W związku z tym warto by było pomyśleć o tym, żeby sprawić radość innym, a zwłaszcza osobom potrzebującym  i samotnym. Właśnie na zajęciach dzieci zrobiły dla potrzebujących kule mocy, czyli zdrową, słodką przekąskę, która trafi do osób samotnych .  Dzieci czerpały szczerą radość mogąc zrobić coś dla drugiego człowieka. Oczywiście po przygotowaniu przekąski uczniowie zrobnili dla niej opakowanie. Mamy nadzieje, że prezenty przyniosły radość osobom, które je otrzymały.

            Maja Jacenik

        • Mikołajki 2019
          • Mikołajki 2019

          • W tym roku nasi uczniowie byli bardzo bardzo grzeczni 😉 i dlatego odwiedził nas Mikołaj i podarował słodkie upominki. Dziękujemy Mikołajowi.

            Opracowała: Maja Jacenik

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • Obchody tego dnia stały się już naszą szkolną tradycją. Także w tym roku uczniowie i wychowawcy klas V-VIII wykazali się ogromną pomysłowością

            i zangażowaniem w ten projekt. Mieliśmy okazję podziwiać prezentacje czterech krajów europejskich, plakatów, flag, potraw. Najwięcej emocji wzbudziły pokazy artystyczne przeplatane tańcem i śpiewem. Na scenie pojawiły się gwiazdy europejskiej estrady. W oczach komisji i publiczności pierwsze miejsce zdobyła bezapelacyjnie klasa V (prezentująca Hiszpanię), drugie miejsce klasa VIII (Czechy), trzecie miejsce klasy VI (Francja) i VII (Polska). Klasa VIII zaprezentowała scenki n/t dlaczego warto uczyć się języków obcych. W międzyczasie odbywały się konkursy: na temat znajomości flag oraz stolic krajów europejskich. Zwycięzcą I konkursu został Jakub Imbierowicz z kl. VII, II miejsce zajął maciej Widera z kl. VIII. Z kolei najlepszą znajomością stolic wykazał się Seweryn Siudajewski z kl. VII.

            W związku z obchodami Europejskiego Dnia Języków Obcych nauczyciele

            1. niemieckiego i angielskiego ogłosili konkurs plastyczny na plakat o tematyce:
            2. niemiecki i angielski jest cool. Plakaty stanowiły część dekoracji a ich wykonawcy zostali nagrodzeni. Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali nagrody a zwycięska klasa V słodki upominek.

            Beata Kisielewicz-Chwirot

          • Ogólnopolski konkurs z języka niemieckiego „Weltsprachen Kinder”

          • 13 listopada 2019 chętni uczniowie przystąpili do konkursu z języka niemieckiego o zasięgu ogólnopolskim „Weltsprachen Kinder”, organizowanego przez Wydawnictwo Synapsa Sp. z o.o. Edycja jesienna konkursu skierowana była do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

            Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Sawicki, Zuzanna Arkit, Nikolas Wojciechowicz, Wiktoria Sawicka, Wiktoria Siemińska, Magdalena Siedlecka, Nikola Ossowska, Oliwia Kretus i Weronika Arkit. Uczniowie zmierzyli się

            z testem sprawdzającym rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego oraz gramatykę i słownictwo. Ogłoszenie wyników nastapi 31.12.2019. Trzymamy kciuki. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni oceną celującą

            z języka niemieckiego i otrzymaja gwarantowane upominki od organizatora.

            Beata Kisielewicz-Chwirot

        • Andrzejki 2019
          • Andrzejki 2019

          • W poprzedni czwartek (28.11.2019) w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, w której uczestniczyły dzieci z klas 0-III. Jak przystało na prawdziwą dyskotekę były kolorowe światła, a muzykę odtwarzał profesjonalny Dj ;-). W przerwach między utworami uczniowie mili okazję poznać swoją przyszłość dzięki wróżbą andrzejkowym. Dzieci dowiedziały się m.in. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości czy jak będzie miała na imię ich sympatia. Wszystkie wróżby dzieci przyjęły z „przymrużeniem oka”. Zabawa była świetna. Zapraszamy za rok.

            Maja Jacenik

        • Warsztaty artystyczne Karuzela
          • Warsztaty artystyczne Karuzela

          • We wtorek dzieci z klas 1-3 odwiedziły ponownie MOS w Gorzowie Wlkp. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy  się jak wyglądał teatr antyczny.  Usłyszeliśmy, że w odległych czasach aktorami byli przeważnie mężczyźni oraz że nosili oni maski przedstawiające różne emocje. Uczniowie stworzyli maski przedstawiające niektóre emocje (strach, gniew, śmiech, smutek). Wszystkim podobała się ta forma ekspresji twórczej.  Z niecierpliwością czekamy na następne warsztaty za miesiąc.

            Maja Jacenik

        • Zawody unihokej 2019
          • Zawody unihokej 2019

          • W dniu 15.11.2019r.w Bogdańcu odbyły się zawody unihokeja.Odbywały się one w bardzo przyjaznej i sportowej atmosferze.Unihokej jest grą dość rzadko występującą na lekcjach wychowania fizycznego,dlatego byliśmy bardzo miło zaskoczeni fantastyczną grą i zaangażowaniem naszych uczniów.Dziękujemy za sportowe emocje wszystkim uczestnikom turnieju.Edyta Gaca

          • Wizyta Dzielnicowej Gminy Bogdaniec Pani Ewy Szymczak

          • 13 listopada odbyło się spotkanie z Dzielnicową Gminy Bogdaniec Panią Ewą Szymczak. Uczniowie z kl.I-III z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki na temat bezpieczeństwa  podczas poruszania się po drogach pieszo, rowerem, samochodem z rodzicami oraz kontaktów z osobami starszymi, których nie znają. Dzieci poprawnie odpowiadały na pytania, podawały mnóstwo przykładów oraz dzieliły się spostrzeżeniami dotyczącymi tematu. Doskonale pamiętały numery alarmowe! Pani Ewa przypomniała dzieciom, że już nie obowiązuje nr 999 na pogotowie ratunkowe, tylko 112. Nie obyło się bez niespodzianki - dzieci mogły posiedzieć w samochodzie służbowym! Niektórym tak się spodobało, że nie chcieli wyjść! Bardzo dziękujemy Pani Dzielnicowej, że pośród tylu zadań znalazła czas na spotkanie z naszymi uczniami.

            Małgorzata Sowa

          • ,,Autostrada do szkoły”

          • W ramach kampanii „Autostrada do szkoły” – 23 października 2019r.w naszej szkole odbyły się multimedialne warsztaty. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas I – III. Dzieci brały udział w zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli Autostrady Wielkopolskiej z pomocą specjalnie stworzonej przez spółkę aplikacji z wykorzystaniem technologii VR (Virtual Reality). Dzieci przeniosły się na wirtualną ulicę, do wirtualnego miasta wyposażone w specjalnie przygotowane dla nich gogle. Poruszały się po wirtualnych drogach, a podczas zabawy uczyły się zasad ruchu drogowego. Dzieci miały udostępnione interaktywne stoły iTable, dzięki którym zajęcia zamieniły się w podróż po świecie zaawansowanej technologii. Uczniowie starali się poruszać zgodnie z przepisami drogowymi, oraz rozwiązywali specjalnie dla nich przygotowane quizy. Podczas zajęć obejrzały również film przygotowany przez ambasadora całej kampanii Jarosława Boberka, legendy polskiego dubbingu, którego uwielbiają wszyscy – nawet rodzice.

            „Autostrada do szkoły” to kompleksowy program kształcenia, łączy naukę, zabawę oraz innowacyjną technologię. To ekscytująca przygoda dla dzieci, a dla rodziców gwarancja, że ich pociechy zdobędą wszystkie umiejętności niezbędne do tego, by doskonale radzić sobie w ruchu drogowym.

            Zajęcia te dokonują przełomu w kwestii edukacji z zakresu bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym po to, żeby one już zawsze mogły bezpiecznie pokonywać trasę między szkołą a domem.Nauka przez zabawę. Organizatorem projektu była p. Anna Westfahl.

          • Warsztaty artystyczne Karuzela

          • Miesiąc października jest dla naszych dzieci wyjątkowo intensywnym czasem. Dzieci nie tylko uczestniczą w równych uroczystościach szkolnych, ale również rozpoczęli cykl wyjazdów na warsztaty artystyczne do Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie. Uczniowie klas I-III mieli okazję podczas pierwszych zajęć obcować ze sztuką poprzez ekspresje całym ciałem.

            Dzieci spojrzały na elementy naturalnej ekspresji jako na komplementarne zjawisko. Zapisały swoje intencje, emocje, opowieści czerpane z pokładów nieskończonej wyobraźni, przez ruch, gest - na papier. Uruchomiły całych siebie, traktując linię jako przedłużenie swojego ciała i swoich myśli. Swobodnie eksplorowały możliwości jakie daje ciało w procesie twórczym.

            Wszyscy bawili się świetnie i wracali do szkoły w znakomitych humorach. 

            Maja Jacenik

          • Pasowanie Pierwszoklasistów.

          • Dnia 14 października odbyło się uroczyste pasowanie uczniów z klasy pierwszej. Pierwszaki zaprezentowały się w krótkiej części artystycznej. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania oraz wręczyła uczniom legitymacje szkolne na znak wstąpienia w społeczność uczniowską. Uczniowie otrzymali również symboliczne medale oraz rożek obfitości pełen słodyczy. Życzymy naszym pierwszakom, aby dumnie kroczyli drogą edukacji i czuli się w szkole bezpiecznie i szczęśliwie.

            Opracowała: Maja Jacenik

          • FESTIWAL NAUKI

          • W dniu 17.10.2019 odbył się wyjazd grupowy klasy VII i VIII na Festiwal Nauki na Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. Uczniowie wzięli udział w inspirujących wykładach

            i warsztatach z zakresu biologii i chemii. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. co słychać w świecie ciekłego azotu, poznali dobre praktyki w celu ochrony przyrody, zdobyli wiedzę na temat wirusów

            i drobnoustrojów, budowy skóry, wykonywali ćwiczenia wzmagające koncentrację z zakresu kinezjotrappingu, mogli sprawdzić swój potencjał mięśni, refleks oraz sprawność fizyczną.

            Zajęcia o tematyce integracji i dyskryminacji przybliżyły im temat chorób i różnego rodzaju niepełnosprawności a wspólnie wykonana praca malarska sprzyjała integracji grupy. Uczniowie odwiedzili też laboratorium układu ruchu człowieka. Możliwość przeprowadzania samodzielnie doświadczeń i różnego rodzaju eksperymentów, przygotowania i spróbowania nietypowych deserów, które cieszyły się dużą popularnością, sprawiła, że wyjazd był bardzo udany.

          • Akcja "Szkoło Pomóż i Ty"

          • Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził akcję „Szkoło Pomóż i Ty”. Akcja polegała

            na sprzedaży cegiełek w formie pomocy naukowych dla uczniów. Dochód ze sprzedaży

            w wysokości 115zł zostanie przekazany dla Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych

            i Niepełnosprawnych Pomóż i Ty z siedzibą w Gdyni. Tym, którzy otworzyli swoje serca na potrzeby innych ludzi dziękujemy!

            Beata Kisielewicz-Chwirot

             

          • 4 PAŹDZIERNIKA 2019 – IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Lubczynie (IX WMTDay) odbył się zgodnie z planem 4 października 2019 r. Wzięli w nim udział wszyscy chętni uczniowie oraz dorośli. Akcja przebiegła w dwóch turach: 1) przed lekcjami i na części 1.lekcji; 2) na długiej przerwie.

            Przeprowadzono następujące konkurencje:

            1. Losowanie pytań. Uczestnicy losowali kartki z pięcioma działaniami i podawali wynik. Wszystkim, którzy podali prawidłowe wyniki przyznano tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
            2. Gra na czas w „Miniolimpijczyka” – na bazie gry „Olimpijczyk” z jedną skrzynką i 11 parami kart.
            3. Gra on-line „Matkulki” – kompletowanie w ciągu minuty prawidłowych wyników tabliczki mnożenia.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a najlepsi nagrody ufundowane przez sponsorów współpracujących z koordynatorami akcji – p.Elżbietą Pozorską i p.Krzysztofem Sową.

            Opr. Koordynator lokalny Krzysztof Sowa

          • 24 WRZEŚNIA 2019 - WYBORY RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • We wtorek 24 września uczniowie naszej szkoły wybierali swoich przedstawicieli – Radę Samorządu Uczniowskiego. Spośród 14 kandydatów w tajnym głosowaniu wyłoniona została Rada SU w składzie:

            1. Przewodnicząca – Natalia Kędziora
            2. Zastępca Przewodniczącej – Oliwia Arkit
            3. Sekretarz – Nikolas Wojciechowicz
            4. Skarbnik – Aleksandra Staszak
            5. Członek – Alicja Tomczyszyn

            Gratulujemy wyboru i życzymy wielu ciekawych pomysłów i inicjatyw.

            Opr. K.Sowa

          • Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów

          • Materiał opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarnyprzy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej

            Warszawa, 7 października 2019 r.

            Informacja

            na temat potencjalnych zagrożeń związanychze stosowaniem elektronicznych papierosów

             

            Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

            E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiempo papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

             

            Co to są e-papierosy?

            E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę.

            E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.

            Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).

            W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

            Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem”lub „JUULINGIEM”.

            Czytaj więcej: Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów

            Jak działają e-papierosy?

            E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

            Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

            Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

             

            Co znajduje się w aerozolu z e-papierosa?

            Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

            • acetaldehyd,

            • formaldehyd,

            • akroleinę,

            • propanal,

            • nikotynę,

            • aceton,

            • o-metyl-benzaldehyd,

            • karcinogenne nitrozaminy.

            Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

             

            Co to jest JUUL?

            JUUL to forma e-papierosa – urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB.

            Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.

             

            Problem używania e-papierosów

            W Polsce papierosy istnieją już od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.

            E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykłademsą Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%!

            Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkołyz elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu.

            Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy! Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

             

            Jakie jest ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów?

            Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

             

            Układ narządów

            Skutki zdrowotne wynikające z użyciae-papierosa

            Układ oddechowy

            - podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012),- zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014).

            Układ immunologiczny

            - indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018),- zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015),- zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018).

            Ośrodkowyukład nerwowy

            - zmiany behawioralne (Grana et al., 2014),- upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014),- skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014).

            Pozostałe układy

            - podrażnienie oczu (Grana et al., 2014),- kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017),- nudności i wymioty (Hess et al., 2017),- podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015).

            Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

            Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

             

            Co zrobić, aby uchronić dzieci przed używanieme-papierosów?

            • Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.

            • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.

            • Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.

            • Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.