Bezpieczny powrót do szkoły
Bezpieczny powrót do szkoły
Aplikacja ProteGO Safe
– wspólny list Ministra Edukacji Narodowej
i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodzicówMinister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas skierowali do rodziców uczniów specjalny list, w którym zachęcili do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. Szefowie MEN i GIS podkreślili, że narzędzie to pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny powrót dzieci do szkół.
Wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego
– Przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa – napisali szefowie MEN i GIS w liście skierowanym do rodziców.
Szefowie MEN i GIS przedstawili w nim zalety aplikacji, takie jak test oceny ryzyka i dziennik zdrowia, dzięki którym można otrzymać konkretne rekomendacje dotyczące bezpiecznych zachowań oraz – w razie potrzeby – przyspieszyć ścieżkę diagnozowania i leczenia. Podkreślili jednocześnie, że ProteGO Safe to także sprawdzone i wiarygodne źródło informacji na temat pandemii koronawirusa.
Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny zaznaczyli, że skuteczność aplikacji zależy od tego, jak wiele osób będzie z niej korzystało. Dlatego też szczególnie ważne są wspólne i odpowiedzialne działania:
– Gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna – napisali Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny.
Aplikacja ProteGO Safe – jak to działa?
ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli osoba z naszego otoczenia zachoruje, wówczas otrzymamy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja poinformuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich.
ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Aplikacja składa się z dwóch modułów:
-
pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest to „dziennik zdrowia”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy,
-
drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe.
Zachęcamy do pobrania aplikacji ProteGO Safe!
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
-
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września 2020 r.
o godz. 9.00 – dla klas II - VIII
o godz. 10.00- dla oddziału przedszkolnego i klasy I
Obowiązuje strój galowy
Dowóz i odwóz dla klas II – VIII
Dowóz: godz. 8.30 Wieprzyce,
8.35 Jeżyki
8.37 Jasiniec
8.45 Chwałowice sala
8.47 Chwałowice mostekOdwóz: godz. 9.45
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY – godzina 10.00
- SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ gabinet nr 3
-
uczniowie oraz opiekunowie zajmują wyznaczone miejsca (krzesełka) ustawione
w odstępach 1,5m, -
opiekunowie posiadają maseczki oraz rękawiczki. W przypadku ich braku, dezynfekują ręce w wyznaczonym miejscu.
-
do szkoły wchodzi 1 dziecko z jednym prawnym opiekunem,
-
Wejście główne
KLASA 1 – godzina 10.00
10.00 - SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ W SALI GIMNASTYCZNEJ
-
wychowawca przyprowadza uczniów do sali gimnastycznej, gdzie rodzice odbierają dzieci.
-
wychowawca z uczniami udaje się do sali lekcyjnej, szatni (ok. 15-20 minut). W tym czasie opiekunowie pozostają w sali gimnastycznej,
-
uczniowie oraz opiekunowie zajmują wyznaczone miejsca (krzesełka) ustawione
w odstępach 1,5m, -
opiekunowie posiadają maseczki oraz rękawiczki. W przypadku ich braku, dezynfekują ręce w wyznaczonym miejscu.
-
do szkoły wchodzi uczeń klasy 1 z jednym prawnym opiekunem,
-
Wejście od strony placu zabaw;
KLASY 2-8 – godzina 9.00
Spotkanie uczniów z wychowawcami. Po wejściu uczniowie dezynfekują ręce. Uczniowie zobowiązani są do zakrywania ust i nosa podczas przemieszczania się po korytarzu szkolnym. Do szkoły nie wchodzą opiekunowie.
-
uczniowie klas kierują się bezpośrednio do swoich gabinetów;
Klasa Nr gabinetu
I 10
II 16
III 14
IV 11
VI 15
VII 13
VIII 9
-
Uczniowie klas 2 – 4 - wchodzą wejściem głównym.
-
Uczniowie klas 6 – 8 – wchodzą do szkoły od strony placu zabaw.
9.00 – 9.45 - spotkanie z wychowawcami w gabinetach lekcyjnych.
-
Wykaz podręczników na rok szkolny 2020-2021
Drodzy ósmoklasiści!
Proszę zapoznajcie się z komunikatem Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnejz 24 kwietnia 2020 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2020 roku.
Dyrektor szkoły
Natalia Pisula
PRZEDŁUŻENIE ZAWIESZENIA ZAJĘĆ W SZKOLE
Na podstawie rozporządzenia
Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzeniew sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związkuz zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuje, że przerwaw nauczaniu stacjonarnym została przedłużona do 26 kwietnia 2020r.
Jednocześnie informuje, że egzamin ósmoklasisty został przeniesiony na czerwiec. Informacja o terminie egzaminu zostanie przekazana na 3 tygodnie przed.
Dyrektor szkoły
Natalia Pisula
Wielkanoc 2020
Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Wielkanoc to czas nadziei i otuchy, czas odradzania się wiary w siłę Chrystusai drugiego człowieka. Życzę Państwu, aby te święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość, by napełniły Was wiosennym nastrojemi zdrowiem oraz stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłęw pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
Dyrektor Szkoły Podstawowejim. Jana Pawła II w Lubczynie
Natalia Pisula
Komunikat Dyrektora SP wLubczynie
Szanowni Rodzice i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubczynie.
W związku z epidemią koronowirusa w Polsce Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie regulujące zdalne nauczanie. Nowe przepisy obowiązują od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.
Organizacja pracy zdalnej i inne wiadomości zostały Państwu przesłane w dzienniku elektronicznym Librus.
Zdalne nauczanie jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie. Wymaga ścisłej współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów.
W naszej szkole zdalne nauczanie będzie realizowane z wykorzystaniem materiałów, udostępnianych przez nauczycieli w szczególności poprzez dziennik elektroniczny „Librus”, zintegrowaną Platformę Edukacyjną www.epodreczniki.pl, Centralną Komisję Egzaminacyjną i inne.
Zachęcam również do korzystania z programów edukacyjnych Telewizji Publicznej i innych materiałów edukacyjnych do pracy online.
Nauczyciele powinni dokonywać oceniania bieżącego prac uczniów zleconych w okresie zawieszenia zajęć. Monitorowanie postępów uczniów będzie odbywało się poprzez dziennik elektroniczny i w innej formie ustalonej przez nauczyciela. Za ich pośrednictwem uczniowie są zobligowani do przekazywania wykonanych prac.
Proszę o codzienne logowanie się do dziennika elektronicznego i śledzenie wiadomości na stronie szkoły
Dyrektor Szkoły Podstawowejim Jana Pawła II w Lubczynie
Natalia Pisula
Lubczyno, 25 marca 2020 r.
ZAWIESZENIE ZAJĘĆ
Na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ( Dz. U z 2020 r. poz. 374) oraz
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związkuz zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem, informuję, że zajęcia lekcyjne
w dniach od 25.03.2020 r. do 10.04.2020 r. zostają zawieszone z powodu obawo rozprzestrzenianie się koronawirusa.
W powyższym terminie prowadzone jest nauczanie zdalne.
Dyrektor Szkoły Podstawowejim Jana Pawła II w Lubczynie
Natalia Pisula
Lubczyno, 25 marca 2020 r.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Rodzicu,
• ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
• zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
• jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
• przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
• rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
• śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
• pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
• przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
• odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
• przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
• Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
• Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Dyrektor szkoły
Natalia Pisula
Przydatne materiały o koronawirusie
Materiały można znależć pod adresem >>>>https://gis.gov.pl/akt…/przydatne-materialy-o-koronawirusie/
Bieżące informacje i komunikaty na temat koronawirusa
Przypominamy, że na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego znajdują się aktualne informacje na temat koronawirusa. Zachęcamy do ich odwiedzania:
SZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI
We wtorek 11 lutego odbył się Szkolny Festiwal Piosenki, w którym przed społecznością szkolną zaprezentowali się wokaliści z naszej szkoły. Rywalizowali w trzech kategoriach.
W I kategorii (klasy I-III) tytuł laureata otrzymały: Karolina z kl. I i Milena z kl. III, w II kategorii (klasy IV-VI) laureatami zostali: Zuzanna i Mateusz z kl. V oraz Wiktoria i Julia z kl. VI. W kategorii III (klasy VII – VIII) laureatką została Alicja z kl. VIII. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali słodkie upominki ufundowane przez sponsora.
K.Sowa
POCZTA WALENTYNKOWA
Jak co roku 14 lutego ruszyła w naszej szkole „POCZTA WALENTYNKOWA”. Każdy uczeń mógł napisać liścik kształcie serca do wybranej koleżanki, kolegi, które później roznosili listonosze Św. Walentego – Natalia i Nikolas. Ale czy wszyscy wiedzą dlaczego św. Walenty jest patronem zakochanych?
Jak głosi jedna z legend, które tłumaczą, dlaczego to właśnie Walenty stał się patronem dnia zakochanych, cesarz Klaudiusz II Gocki, za panowania którego żył święty, za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał, że dzięki temu będą oni lepszymi żołnierzami. Biskup Walenty złamał ten zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Podobno jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Niestety, kiedy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić Walentego. Tuż przed śmiercią ten napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269. Właśnie dlatego jednym z walentynkowych zwyczajów jest wysyłanie listów do ukochanej osoby.
K.Sowa
KONKURS NA NAJMILSZEGO KOLEGĘ, NAJMILSZĄ KOLEŻANKĘ
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs „Na Najmilszego kolegę, Najmilszą koleżankę.” Każdy uczeń mógł zagłosować na jedną koleżankę i kolegę, którego uważał za najmilszą, najmilszego. Głosowanie odbyło się przed feriami zimowymi, ale ogłoszenie wyników miało miejsce po zimowym wypoczynku - 11 lutego. Po podliczeniu głosów przez komisję okazało się, że NAJMILSZĄ KOLEŻANKĄ została Milena z klasy III, a NAJMILSZYM KOLEGĄ - Oliwier z klasy VI. Najmilsi w nagrodę otrzymali upominki ufundowane przez Samorząd Uczniowski.
K.Sowa
W lutym klasa VII i VIII wzięła udział w kampanii „RAKOOBRONA”.
Fundacja Rosa razem z Fundacją Sensoria umożliwiły przeprowadzenie w szkołach kampanii przeciwnowotworowej. Zajęcia miały na celu zwrócić uwagę, że profilaktyka nowotworowa, to nie tylko badania czy obserwacja swojego ciała, ale także zmiana stylu życia, bo najlepszy czas na działanie jest TERAZ.
Zajęcia dotyczyły trzech nowotworów: raka płuc, raka skóry oraz raka szyjki macicy. Młodzież miała możliwość obejrzenia filmu, w którym występowali lekarze specjaliści oraz osoby chore na raka. Po prezentacji nastąpiła dyskusja i podsumowanie własnych nawyków zdrowotnych.
XXIII Gminny Konkurs Recytatorski w Lubczynie
28 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubczynie odbył się XXIII Gminny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział trzydziestu dwóch uczniów z naszej gminy. Prezentacje oceniało jury w składzie: Anna Czujko, Mirosława Jach, Marzanna Wojciechowska. Wyłoniono dziewięciu laureatów, którzy 5 marca reprezentować będą Gminę Bogdaniec na Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Kostrzynie:
Kategoria I (kl.I-III)Hanna Durbajło Szkoła Podstawowa w JenińcuKlaudia Głowińska Szkoła Podstawowa w JenińcuPiotr Opłatkowski Szkoła Podstawowa im. Wł. Korsaka w JeninieKategoria II (kl.IV-V)Zuzanna Balcer Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w LubczynieHanna Klisiewicz Szkoła Podstawowa im. Wł. Korsaka w JeninieWeronika Wiśniewska Szkoła Podstawowa w JenińcuKategoria III (kl.VI-VIII)Zuzanna Grzyb Szkoła Podstawowa im. Wł. Korsaka w JeninieEmilia Jagodzińska Szkoła Podstawowa im. Wł. Korsaka w JeninieAmelia Szulc Szkoła Podstawowa w Jenińcu
Na wszystkich uczestników konkursu czekały nagrody ufundowane przez:- Państwa Martę i Michała Boduchów- Małgorzatę Lipińską, radną Gminy Bogdaniec- Włodzimierza Mazurczyka, Firma Windeco w Lubczynie- Karolinę Tomczyszyn Biuro Rachunkowe w Bogdańcu, radną Gminy Bogdaniec
Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów konkursu oraz do mam ze szkoły w Lubczynie, które upiekły pyszne ciasta dla uczestników i gości.Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w Kostrzynie.
/opr.Małgorzata Sowa/
Rekomendacje MEN
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego
dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych
w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem
Warszawa, 27.02.2020 r.
Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrumds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów stwierdzono występowanie koronawirusa, jeżeli nie spełniają one kryteriów dla przypadku podejrzanego o zakażenie lub zachorowanie.
KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania: (1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub (2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:
- kryteria kliniczne
Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
- gorączka
- kaszel
- duszność
- kryteria epidemiologiczne
Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa1;
- miała bliski kontakt2 z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym3 lub przypadkiem prawdopodobnym4);
- pracowała lub przebywała jako odwiedzający5 w jednostce opieki zdrowotnej,w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.
ZALECENIA
Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznegow ciągu ostatnich 14 dni:
1) zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
-
-
-
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji sanitarno-epidemiologicznych znajduje się tutaj: https://gis.gov.pl/mapa/)
-
-
- lub powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (listę oddziałów zakaźnych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.
Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy to:
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
- lub chory powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to:
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).
W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne. Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażeniau ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi(Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, ze zm.) w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie oraz badaniom.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (dostępne na stronach: mz.gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus) każda osoba, która została zakwalifikowana do dalszego postępowania medycznego, powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
Osoby nie spełniające kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie na koronawirusa powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Postępowanie rozstrzygające podejmują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?
- pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
- prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
- osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
- ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.
Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:
- pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
- poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
- jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.
Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:
- Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
- W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
- Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą.
- Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi.
Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI JEŚLI wystąpił przypadek osoby z podejrzeniem koronawirusa
W przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniemkoronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.
PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI
Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętaćo przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
- Często my
- ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
- Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakry
usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umy
ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlui kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
- Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
- Unika
- dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusaz powierzchni na siebie.
- Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu – NIE należy przychodzić do szkoły
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).
Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
- Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
- Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
- Unika
- spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcegoOstrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
- Zapobiega
- innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.
- Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.
1 Informacje o krajach/regionach z utrzymującą się transmisją SARS-CoV-2 są dostępne pod linkiem: https://www.ecdc.europa.eu/en/areas-presumed-ongoing-community-transmission-2019-ncov
2 Bliski kontakt jest definiowany jako narażenie personelu w placówkach opieki zdrowotnej w związku z opieką nad chorymi z SARS-CoV-2, zamieszkiwanie z pacjentem, który ma zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem zw. COVID19), praca w bliskiej odległości, przebywanie w tej samej klasie szkolnej z pacjentem z COVID19, podróżowanie wspólnie z pacjentem COVID19 dowolnym środkiem transportu)
3 Przypadek potwierdzony (kryteria laboratoryjne):
wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego potwierdzone badaniem molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa.
4 Przypadek prawdopodobny (kryteria laboratoryjne) co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- dodatni wynik testu w kierunku obecności koronawirusów (pan-coronavirus test),
- niejednoznaczny wynik badania wykrywającego kwas nukleinowy SARS-CoV-2.
5 na obecnym etapie dotyczy to przede wszystkim zagranicznych jednostek opieki zdrowotnej, w których hospitalizowano osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.
Gminny Konkurs Recytatorski
Eliminacje szkolne Gminnego Konkursu Recytatorskiego odbyły się 11 lutego 2020 roku. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych. Poziom prezentacji był wysoki i jury miało problem z wyłonieniem laureatów w jednej z kategorii.
Decyzją komisji konkursowej występ Aleksandry Caban z zerówki rozpocznie Gminny Konkurs Recytatorski. W pierwszej kategorii wiekowej laureatami zostali: Klaudia Ronkiewicz, Milena Olszta i Oliwier Miśków, a w drugiej: Zuzanna Balcer, Dorota Czupryńska i Hanna Łukomska. W najstarszej kategorii reprezentować nas będą: Oliwia Arkit, Martyna Boduch i Karolina Staszak.
Jury przyznało także trzy wyróżnienia następującym uczniom: Zuzaniie Arkit, Natalii Kędziorze i Hubertowi Szepietowskiemu.
Oprac. Anna Czujko
Warsztaty Karuzela luty 2020
W tym miesiącu warsztaty w zaczęły się od zwiedzania wystawy projektantki p. Natalii Ślizowskiej. Mieliśmy okazję zobaczyć wieloletni dorobek artystki, który stanowiły ciekawe kreacje oraz kostiumy. Po wystawie p. Natalia zaprosiła dzieci do zaprojektowania swojej autorskie koszulki. Uczniowie z zapałem przyszywali guziki oraz malowali flamastrami po t-shirtach. Kto wie być może wśród naszych uczniów kryje się przyszły kreator mody :-).
Maja Jacenik